Jak wybrać sposób odżywiania najlepszy dla siebie?

Wiele osób prędzej czy później zaczyna interesować się zdrowym odżywianiem. Często powodem tego zainteresowania jest strach, ponieważ odebrały niepokojące wyniki badań laboratoryjnych, czują, że ich kondycja fizyczna jest zła, pojawiła się nadwaga czy wręcz otyłość.

Pierwsze kroki niestety nie są kierowane do dietetyka, a do komputera. Popularne wyszukiwarki odpowiedzą na każde pytanie, ale jakie zaskoczenie może nas spotkać, gdy po jakimś czasie zauważymy, że bardzo często informacje są ze zobą sprzeczne, a ilość diet przyprawia o zawrót głowy.

Dieta Atkinsa, dieta Kwaśniewskiego, post warzywno-owocowy doktor Ewy Dąbrowskiej, dieta wegetariańska, dieta paleo, dieta samuraja, protokół autoimmunologiczny… można wybierać i przebierać. Tylko co wybrać? Który sposób odżywiania będzie najlepszy dla konkretnej osoby? Czy można stosować diety zamiennie, np. jeden miesiąc paleo, kolejny dieta białkowa? I w końcu: czy nie ma po prostu jednego sposobu zdrowego odżywiania?

Pamiętajmy, że wybór diety może mieć wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i dalsze życie. W momencie wątpliwości najrozsądniej będzie posłuchać głosu specjalistów – lekarzy, którzy od lat powtarzają, że nie ma jednej diety odpowiedniej dla wszystkich osób i wszystkich dolegliwości. Dlatego sposób odżywiania powinien być dopasowny do każdego człowieka indywidualnie, po przeprowadzeniu wywiadu i zrobieniu odpowiednich badań, wykluczających alergie pokarmowe i innego rodzaju przeciwskazania do stosowania konkretnego sposobu odżywiania. Specjalistą, który posiada kompetencje w takim zakresie jest właśnie dietetyk.

Obecnie możemy korzystać z usług dietetyków w prywatnych gabinetach, klinikach, w klubach fitness. Spora częśc dietetyków pracuje również zdalnie, dzięki temu osoby zapracowane lub mieszkające w małych miejscowościach odbywają konsultacje online. To bardzo wygodna forma kontaktu. Pamiętajmy, nie warto oddawać spraw własnego zdrowia losowi i ufać w stu procentach informacjom z przypadkowych stron internetowych.